
Silver and Magenta Table Lamp with Magenta Shade By Homeroots
This Silver and Magenta Table Lamp with Magenta Shade is the perfect minimalist light piece for any space in your home. The base of this lamp is made of metal and colored to a shiny silver finish. The base has a tapered design with the base in a solid round shape. On top of this base, there are an urn shape that is made of magenta colored ceramic and is topped with another silver dome. The lamp shade is covered in a pleated magenta fabric that adds texture and depth to the overall look. This lamp will look great on its own or you can get a pair and finish off the decor in your bedroom or living room. 27" H x 16" W x 16" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 27in H |
| Product Material: | Ceramic/Linen |
| Product Color: | Red/Burgundy Red |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468437 |
| Product UPC: | 606114541042 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $96.65
-65%$96.65
$33.83More Images



Silver and Magenta Table Lamp with Magenta Shade By Homeroots
This Silver and Magenta Table Lamp with Magenta Shade is the perfect minimalist light piece for any space in your home. The base of this lamp is made of metal and colored to a shiny silver finish. The base has a tapered design with the base in a solid round shape. On top of this base, there are an urn shape that is made of magenta colored ceramic and is topped with another silver dome. The lamp shade is covered in a pleated magenta fabric that adds texture and depth to the overall look. This lamp will look great on its own or you can get a pair and finish off the decor in your bedroom or living room. 27" H x 16" W x 16" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 27in H |
| Product Material: | Ceramic/Linen |
| Product Color: | Red/Burgundy Red |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468437 |
| Product UPC: | 606114541042 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Silver and Magenta Table Lamp with Magenta Shade is the perfect minimalist light piece for any space in your home. The base of this lamp is made of metal and colored to a shiny silver finish. The base has a tapered design with the base in a solid round shape. On top of this base, there are an urn shape that is made of magenta colored ceramic and is topped with another silver dome. The lamp shade is covered in a pleated magenta fabric that adds texture and depth to the overall look. This lamp will look great on its own or you can get a pair and finish off the decor in your bedroom or living room. 27" H x 16" W x 16" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 27in H |
| Product Material: | Ceramic/Linen |
| Product Color: | Red/Burgundy Red |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468437 |
| Product UPC: | 606114541042 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























