
Silver and Black Metal Table Lamp By Homeroots
This Silver and Black Table Lamp will be the perfect way to add some design and brightness to any space in your home. The base is made of silver metal and is in a round shape. Coming up from this base there is a metal cylinder which has a black finish on it and is encapsulated by two silver borders on either side. The white fabric shade adds softness to the overall look of this lamp. This lamp can be used on its own or you can use a pair to elevate the look of any space. 30" H x 16" W x 16" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 30in H |
| Product Material: | Wood/Linen |
| Product Color: | Black/White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468860 |
| Product UPC: | 606114545279 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $152.33
-65%$152.33
$53.32More Images



Silver and Black Metal Table Lamp By Homeroots
This Silver and Black Table Lamp will be the perfect way to add some design and brightness to any space in your home. The base is made of silver metal and is in a round shape. Coming up from this base there is a metal cylinder which has a black finish on it and is encapsulated by two silver borders on either side. The white fabric shade adds softness to the overall look of this lamp. This lamp can be used on its own or you can use a pair to elevate the look of any space. 30" H x 16" W x 16" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 30in H |
| Product Material: | Wood/Linen |
| Product Color: | Black/White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468860 |
| Product UPC: | 606114545279 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Silver and Black Table Lamp will be the perfect way to add some design and brightness to any space in your home. The base is made of silver metal and is in a round shape. Coming up from this base there is a metal cylinder which has a black finish on it and is encapsulated by two silver borders on either side. The white fabric shade adds softness to the overall look of this lamp. This lamp can be used on its own or you can use a pair to elevate the look of any space. 30" H x 16" W x 16" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 30in H |
| Product Material: | Wood/Linen |
| Product Color: | Black/White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468860 |
| Product UPC: | 606114545279 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























