
Shoji Inspired Linen and Wood Table Lamp By Homeroots
A nod to traditional Japanese design, this Shoji Inspired Linen and Wood Table Lamp will be the perfect way to add a statement piece to any space in your home. The cylindrical frame is made of thin panels of wood which are colored to a dark brown finish. The base is stood elevated from the ground with the wooden panels extending on either end to create a seamless look. The lamp shade inside is made of white linen fabric creating a stunning contrast with the dark wood. This lamp can be used on its own as a unique decorative lamp or you can use a pair to finish off the look of your bedroom, living room, or office area. 24" H x 8.5" W x 8.5" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 8.5in W x 8.5in D x 24in H |
| Product Material: | Steel/linen |
| Product Color: | Black/brown |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468468 |
| Product UPC: | 606114541356 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $101.73
-65%$101.73
$35.61More Images



Shoji Inspired Linen and Wood Table Lamp By Homeroots
A nod to traditional Japanese design, this Shoji Inspired Linen and Wood Table Lamp will be the perfect way to add a statement piece to any space in your home. The cylindrical frame is made of thin panels of wood which are colored to a dark brown finish. The base is stood elevated from the ground with the wooden panels extending on either end to create a seamless look. The lamp shade inside is made of white linen fabric creating a stunning contrast with the dark wood. This lamp can be used on its own as a unique decorative lamp or you can use a pair to finish off the look of your bedroom, living room, or office area. 24" H x 8.5" W x 8.5" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 8.5in W x 8.5in D x 24in H |
| Product Material: | Steel/linen |
| Product Color: | Black/brown |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468468 |
| Product UPC: | 606114541356 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A nod to traditional Japanese design, this Shoji Inspired Linen and Wood Table Lamp will be the perfect way to add a statement piece to any space in your home. The cylindrical frame is made of thin panels of wood which are colored to a dark brown finish. The base is stood elevated from the ground with the wooden panels extending on either end to create a seamless look. The lamp shade inside is made of white linen fabric creating a stunning contrast with the dark wood. This lamp can be used on its own as a unique decorative lamp or you can use a pair to finish off the look of your bedroom, living room, or office area. 24" H x 8.5" W x 8.5" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 8.5in W x 8.5in D x 24in H |
| Product Material: | Steel/linen |
| Product Color: | Black/brown |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468468 |
| Product UPC: | 606114541356 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























