
Set of 2 Metal Table Lamps with Crystal Bead Shade By Homeroots
Elevate the look of your room with this scenic lamp. Its appealing transitional style will augment your space, while its metal finish and silver color will vivify it. It's not just gorgeous either. This lamp is made from high-quality metal. Furthermore, this lamp will provide you with the prettiest lighting and make a relaxing setting. As for measurements, they're 24" for height, 7" for width, and 7" for depth, and it weighs 3.85 pounds. If you want a lamp that can serve the dual purpose of being both looking good and functional, you've found the right one.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 7in W x 7in D x 24in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Silver |
| Finish: | Metal |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 376261 |
| Product UPC: | 4512822900643 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $199.25
-65%$199.25
$69.74More Images




Set of 2 Metal Table Lamps with Crystal Bead Shade By Homeroots
Elevate the look of your room with this scenic lamp. Its appealing transitional style will augment your space, while its metal finish and silver color will vivify it. It's not just gorgeous either. This lamp is made from high-quality metal. Furthermore, this lamp will provide you with the prettiest lighting and make a relaxing setting. As for measurements, they're 24" for height, 7" for width, and 7" for depth, and it weighs 3.85 pounds. If you want a lamp that can serve the dual purpose of being both looking good and functional, you've found the right one.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 7in W x 7in D x 24in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Silver |
| Finish: | Metal |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 376261 |
| Product UPC: | 4512822900643 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate the look of your room with this scenic lamp. Its appealing transitional style will augment your space, while its metal finish and silver color will vivify it. It's not just gorgeous either. This lamp is made from high-quality metal. Furthermore, this lamp will provide you with the prettiest lighting and make a relaxing setting. As for measurements, they're 24" for height, 7" for width, and 7" for depth, and it weighs 3.85 pounds. If you want a lamp that can serve the dual purpose of being both looking good and functional, you've found the right one.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 7in W x 7in D x 24in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Silver |
| Finish: | Metal |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 376261 |
| Product UPC: | 4512822900643 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























