
Sea Star Accent Lamp By Homeroots
Supplement your home with this enchanting lamp. Its spellbinding style will add to the appeal of your space, while its finish and color will breathe some fresh air into it. It's not just about how it looks either. This lamp is made from high-quality materials. Additionally, this lamp will provide you with the most engaging lighting and give you soothing scenery. As for measurements, they're 13" for height, 7" for width, and 5" for depth, and it weighs 2 pounds. It's the best choice for any room in your house, and more than best for your living room, or bedroom. Made of linen shade and a poly resin lamp base. Bulbs required: yes, bulbs replaceable: yes, bulb type required: E-26, bulb count: 1, and bulb max. wattage: 40
Specifications
| Product Category: | Accent Lamps |
| Product Dimensions: | 7in W x 5in D x 13in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Color: | White |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | Incandescent |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380544 |
| Product UPC: | 4512820000000 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $67.88
-65%$67.88
$23.76More Images

Sea Star Accent Lamp By Homeroots
Supplement your home with this enchanting lamp. Its spellbinding style will add to the appeal of your space, while its finish and color will breathe some fresh air into it. It's not just about how it looks either. This lamp is made from high-quality materials. Additionally, this lamp will provide you with the most engaging lighting and give you soothing scenery. As for measurements, they're 13" for height, 7" for width, and 5" for depth, and it weighs 2 pounds. It's the best choice for any room in your house, and more than best for your living room, or bedroom. Made of linen shade and a poly resin lamp base. Bulbs required: yes, bulbs replaceable: yes, bulb type required: E-26, bulb count: 1, and bulb max. wattage: 40
Specifications
| Product Category: | Accent Lamps |
| Product Dimensions: | 7in W x 5in D x 13in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Color: | White |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | Incandescent |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380544 |
| Product UPC: | 4512820000000 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Supplement your home with this enchanting lamp. Its spellbinding style will add to the appeal of your space, while its finish and color will breathe some fresh air into it. It's not just about how it looks either. This lamp is made from high-quality materials. Additionally, this lamp will provide you with the most engaging lighting and give you soothing scenery. As for measurements, they're 13" for height, 7" for width, and 5" for depth, and it weighs 2 pounds. It's the best choice for any room in your house, and more than best for your living room, or bedroom. Made of linen shade and a poly resin lamp base. Bulbs required: yes, bulbs replaceable: yes, bulb type required: E-26, bulb count: 1, and bulb max. wattage: 40
Specifications
| Product Category: | Accent Lamps |
| Product Dimensions: | 7in W x 5in D x 13in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Color: | White |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | Incandescent |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380544 |
| Product UPC: | 4512820000000 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























