
Sculptural Wood Black Metal Table Lamp By Homeroots
Crafted from walnut wood and black metals, this table lamp provides an architectural modern style that looks good in any space. A natural fabric shade adds a rough-hewn texture. With a 5.5" square base, this lamp has a compact profile to sit wherever light is needed. A black fabric covered cord comes out elegantly from the base. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 22.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black w. Walnut Wood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372734 |
| Product UPC: | 4512839457284 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $122.88
-65%$122.88
$43.01More Images




Sculptural Wood Black Metal Table Lamp By Homeroots
Crafted from walnut wood and black metals, this table lamp provides an architectural modern style that looks good in any space. A natural fabric shade adds a rough-hewn texture. With a 5.5" square base, this lamp has a compact profile to sit wherever light is needed. A black fabric covered cord comes out elegantly from the base. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 22.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black w. Walnut Wood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372734 |
| Product UPC: | 4512839457284 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Crafted from walnut wood and black metals, this table lamp provides an architectural modern style that looks good in any space. A natural fabric shade adds a rough-hewn texture. With a 5.5" square base, this lamp has a compact profile to sit wherever light is needed. A black fabric covered cord comes out elegantly from the base. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 22.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black w. Walnut Wood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372734 |
| Product UPC: | 4512839457284 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























