
Rustic Pineapple Welcome Table Lamp By Homeroots
Style meets function and fun with this fabulous Rustic Pineapple Welcome Table Lamp. Casually chic, the rustic and distressed tall white polyresin base gives way to a fun and funky hand-crafted white fabric shade with delicious yellow and green pineapples in an all around design. A great look for your beach house or anwhere that you want to evoke a casual, welcoming, and tropical feeling. 29.5" x 12" x 12"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 29.5in H |
| Product Material: | POLY |
| Product Color: | WHITE |
| Finish: | POLY |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 401257 |
| Product UPC: | 808230095724 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $369.05
-65%$369.05
$129.17More Images




Rustic Pineapple Welcome Table Lamp By Homeroots
Style meets function and fun with this fabulous Rustic Pineapple Welcome Table Lamp. Casually chic, the rustic and distressed tall white polyresin base gives way to a fun and funky hand-crafted white fabric shade with delicious yellow and green pineapples in an all around design. A great look for your beach house or anwhere that you want to evoke a casual, welcoming, and tropical feeling. 29.5" x 12" x 12"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 29.5in H |
| Product Material: | POLY |
| Product Color: | WHITE |
| Finish: | POLY |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 401257 |
| Product UPC: | 808230095724 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Style meets function and fun with this fabulous Rustic Pineapple Welcome Table Lamp. Casually chic, the rustic and distressed tall white polyresin base gives way to a fun and funky hand-crafted white fabric shade with delicious yellow and green pineapples in an all around design. A great look for your beach house or anwhere that you want to evoke a casual, welcoming, and tropical feeling. 29.5" x 12" x 12"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 29.5in H |
| Product Material: | POLY |
| Product Color: | WHITE |
| Finish: | POLY |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 401257 |
| Product UPC: | 808230095724 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























