
Rustic French Country Speckled Eggs Table Lamp By Homeroots
Evoke that modern farmhouse feeling with the Rustic French Country Speckled Eggs Table Lamp. Casually chic, the rustic washed finish natural wood look tall polyresin base gives way to a hand-crafted casually elegant Robin's Egg Blue fabric shade that is adorned with speckled eggs and calligraphy remnants in an all over design. A great look next to your bed, flanking the sofa, or in the entrance foyer. 29.5" x 12" x 12"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 29.5in H |
| Product Material: | POLY |
| Product Color: | TAUPE |
| Finish: | POLY |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 401259 |
| Product UPC: | 808230095748 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $369.05
-65%$369.05
$129.17More Images

Rustic French Country Speckled Eggs Table Lamp By Homeroots
Evoke that modern farmhouse feeling with the Rustic French Country Speckled Eggs Table Lamp. Casually chic, the rustic washed finish natural wood look tall polyresin base gives way to a hand-crafted casually elegant Robin's Egg Blue fabric shade that is adorned with speckled eggs and calligraphy remnants in an all over design. A great look next to your bed, flanking the sofa, or in the entrance foyer. 29.5" x 12" x 12"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 29.5in H |
| Product Material: | POLY |
| Product Color: | TAUPE |
| Finish: | POLY |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 401259 |
| Product UPC: | 808230095748 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Evoke that modern farmhouse feeling with the Rustic French Country Speckled Eggs Table Lamp. Casually chic, the rustic washed finish natural wood look tall polyresin base gives way to a hand-crafted casually elegant Robin's Egg Blue fabric shade that is adorned with speckled eggs and calligraphy remnants in an all over design. A great look next to your bed, flanking the sofa, or in the entrance foyer. 29.5" x 12" x 12"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 29.5in H |
| Product Material: | POLY |
| Product Color: | TAUPE |
| Finish: | POLY |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 401259 |
| Product UPC: | 808230095748 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























