
Rustic Farmhouse Rooster Accent Lamp By Homeroots
Classic, Rustic, and a little bit of down home country charm are words to describe this cozy Rustic Farmhouse Rooster Accent Lamp. The proud rooster, a classic sign of strength, is made of antiqued finish polyresin with a black rod thit sits below a classic dark black linen shade. This vintage looking rooster lamp is representative of the highest quality and craftsmanship. les. This 9" x 5.5" x 13.5" accent uses a max of 25 watt bulb to give your nightstand or end table a soft and warm glow. A fun way to add some nature and accent lighting to any room.
Specifications
| Product Category: | Accent Lamps |
| Product Dimensions: | 6in W x 6in D x 13in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Color: | Black and White |
| Finish: | Black and White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | Incandescent |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380487 |
| Product UPC: | 4512822851846 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $59.46
-65%$59.46
$20.81More Images




Rustic Farmhouse Rooster Accent Lamp By Homeroots
Classic, Rustic, and a little bit of down home country charm are words to describe this cozy Rustic Farmhouse Rooster Accent Lamp. The proud rooster, a classic sign of strength, is made of antiqued finish polyresin with a black rod thit sits below a classic dark black linen shade. This vintage looking rooster lamp is representative of the highest quality and craftsmanship. les. This 9" x 5.5" x 13.5" accent uses a max of 25 watt bulb to give your nightstand or end table a soft and warm glow. A fun way to add some nature and accent lighting to any room.
Specifications
| Product Category: | Accent Lamps |
| Product Dimensions: | 6in W x 6in D x 13in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Color: | Black and White |
| Finish: | Black and White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | Incandescent |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380487 |
| Product UPC: | 4512822851846 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Classic, Rustic, and a little bit of down home country charm are words to describe this cozy Rustic Farmhouse Rooster Accent Lamp. The proud rooster, a classic sign of strength, is made of antiqued finish polyresin with a black rod thit sits below a classic dark black linen shade. This vintage looking rooster lamp is representative of the highest quality and craftsmanship. les. This 9" x 5.5" x 13.5" accent uses a max of 25 watt bulb to give your nightstand or end table a soft and warm glow. A fun way to add some nature and accent lighting to any room.
Specifications
| Product Category: | Accent Lamps |
| Product Dimensions: | 6in W x 6in D x 13in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Color: | Black and White |
| Finish: | Black and White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | Incandescent |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380487 |
| Product UPC: | 4512822851846 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























