
Petite Black Wood Smoked Glass Base with Lightly Textured Round Shade Table Lamp By Homeroots
Petite Black Wood Smoked Glass Base with Lightly Textured Round Shade Table Lamp By Homeroots
Black wood and smoked glass make up the contemporary design of this table lamp. With a compact footprint, this lamp is perfect for the bedside or on a table that has limited space. A lightly textured grey fabric softens the look, illuminating with a soft glow. A simple push switch on the socket turns the lamp on and off. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 7.5in W x 7.5in D x 16.25in H |
| Product Material: | Glass |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Rubberwood w. Smoked Glass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372603 |
| Product UPC: | 4512839459141 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Petite Black Wood Smoked Glass Base with Lightly Textured Round Shade Table Lamp By Homeroots
Black wood and smoked glass make up the contemporary design of this table lamp. With a compact footprint, this lamp is perfect for the bedside or on a table that has limited space. A lightly textured grey fabric softens the look, illuminating with a soft glow. A simple push switch on the socket turns the lamp on and off. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 7.5in W x 7.5in D x 16.25in H |
| Product Material: | Glass |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Rubberwood w. Smoked Glass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372603 |
| Product UPC: | 4512839459141 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Black wood and smoked glass make up the contemporary design of this table lamp. With a compact footprint, this lamp is perfect for the bedside or on a table that has limited space. A lightly textured grey fabric softens the look, illuminating with a soft glow. A simple push switch on the socket turns the lamp on and off. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 7.5in W x 7.5in D x 16.25in H |
| Product Material: | Glass |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Rubberwood w. Smoked Glass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372603 |
| Product UPC: | 4512839459141 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























