
Petite Black Metal Table Lamp By Homeroots
This table lamp is the perfect way to soften an industrial styled room. A sharp silhouette is paired with warm grey cement accents and a white textured fabric shade. A simple rotary switch on the socket turns the lamp on, revealing the lampshade's beautiful texture. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 13.25in D x 22.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black w. Grey Cement Accents |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372730 |
| Product UPC: | 4512839457321 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $153.20
-65%$153.20
$53.62More Images

Petite Black Metal Table Lamp By Homeroots
This table lamp is the perfect way to soften an industrial styled room. A sharp silhouette is paired with warm grey cement accents and a white textured fabric shade. A simple rotary switch on the socket turns the lamp on, revealing the lampshade's beautiful texture. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 13.25in D x 22.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black w. Grey Cement Accents |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372730 |
| Product UPC: | 4512839457321 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This table lamp is the perfect way to soften an industrial styled room. A sharp silhouette is paired with warm grey cement accents and a white textured fabric shade. A simple rotary switch on the socket turns the lamp on, revealing the lampshade's beautiful texture. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 13.25in D x 22.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black w. Grey Cement Accents |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372730 |
| Product UPC: | 4512839457321 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























