
Modern White and Silver Table Lamp with USB By Homeroots
With this Modern White and Silver Table Lamp you can design and brightness to any space in your home. The base of the lamp is made from a silver metal piece that holds the main body inside it. The main body is made from three different blocks of white colored acrylic which are attached together through silver metal borders. The white rectangular shade compliments the overall look and keeps the lamp looking very unique and uniform. Use this lamp on its own as a statement piece or you can get a pair for your bedroom or living room. 26.75" H x 17" W x 9" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9in W x 17in D x 26.75in H |
| Product Material: | Polyresin, Chrome Metal |
| Product Color: | White and Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468722 |
| Product UPC: | 606114543893 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $149.23
-65%$149.23
$52.23More Images




Modern White and Silver Table Lamp with USB By Homeroots
With this Modern White and Silver Table Lamp you can design and brightness to any space in your home. The base of the lamp is made from a silver metal piece that holds the main body inside it. The main body is made from three different blocks of white colored acrylic which are attached together through silver metal borders. The white rectangular shade compliments the overall look and keeps the lamp looking very unique and uniform. Use this lamp on its own as a statement piece or you can get a pair for your bedroom or living room. 26.75" H x 17" W x 9" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9in W x 17in D x 26.75in H |
| Product Material: | Polyresin, Chrome Metal |
| Product Color: | White and Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468722 |
| Product UPC: | 606114543893 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With this Modern White and Silver Table Lamp you can design and brightness to any space in your home. The base of the lamp is made from a silver metal piece that holds the main body inside it. The main body is made from three different blocks of white colored acrylic which are attached together through silver metal borders. The white rectangular shade compliments the overall look and keeps the lamp looking very unique and uniform. Use this lamp on its own as a statement piece or you can get a pair for your bedroom or living room. 26.75" H x 17" W x 9" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9in W x 17in D x 26.75in H |
| Product Material: | Polyresin, Chrome Metal |
| Product Color: | White and Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468722 |
| Product UPC: | 606114543893 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























