
Modern Red Lantern Design Table Lamp By Homeroots
The perfect way to bring in an essence of the outdoors to your home, this Modern Red Lantern Design Table Lamp is a modern take on a classic. The lamp features a central bulb holder that has tapered top and bottom edges while the middle is wide. Around this bulb holder there are metal rods that take the shape of a lantern with three feet at the bottom for extra stability. The bright red color of this lamp adds some brightness to the overall look. You can use this lamp as a statement piece in your home or in a pair to add some modern and minimalist decor to any room. 9.5" H x 4.5" W x 4.5" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 4.5in W x 4.5in D x 9.5in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Red |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 468700 |
| Product UPC: | 606114543671 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $37.46
-65%$37.46
$13.11More Images




Modern Red Lantern Design Table Lamp By Homeroots
The perfect way to bring in an essence of the outdoors to your home, this Modern Red Lantern Design Table Lamp is a modern take on a classic. The lamp features a central bulb holder that has tapered top and bottom edges while the middle is wide. Around this bulb holder there are metal rods that take the shape of a lantern with three feet at the bottom for extra stability. The bright red color of this lamp adds some brightness to the overall look. You can use this lamp as a statement piece in your home or in a pair to add some modern and minimalist decor to any room. 9.5" H x 4.5" W x 4.5" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 4.5in W x 4.5in D x 9.5in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Red |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 468700 |
| Product UPC: | 606114543671 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The perfect way to bring in an essence of the outdoors to your home, this Modern Red Lantern Design Table Lamp is a modern take on a classic. The lamp features a central bulb holder that has tapered top and bottom edges while the middle is wide. Around this bulb holder there are metal rods that take the shape of a lantern with three feet at the bottom for extra stability. The bright red color of this lamp adds some brightness to the overall look. You can use this lamp as a statement piece in your home or in a pair to add some modern and minimalist decor to any room. 9.5" H x 4.5" W x 4.5" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 4.5in W x 4.5in D x 9.5in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Red |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 468700 |
| Product UPC: | 606114543671 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























