
Minimalist White Table Lamp with Touch Switch By Homeroots
Add a pop of color and brightness to any space in your home with this Minimalist White Table Lamp with Touch Switch. The base of the lamp has a bowl shape that tapers very thin towards the top. The base is made of solid metal and is colored to a soft white color. The white slightly tapered lamp shade adds some softness to the overall look and creates the perfect uniformity. Use this lamp as a statement piece in your home or you can get a pair and liven up your bedroom or living room easily. 23.5" H x 12" W x 12" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 23.5in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Powder Cloud White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468693 |
| Product UPC: | 606114543602 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $82.94
-65%$82.94
$29.03More Images




Minimalist White Table Lamp with Touch Switch By Homeroots
Add a pop of color and brightness to any space in your home with this Minimalist White Table Lamp with Touch Switch. The base of the lamp has a bowl shape that tapers very thin towards the top. The base is made of solid metal and is colored to a soft white color. The white slightly tapered lamp shade adds some softness to the overall look and creates the perfect uniformity. Use this lamp as a statement piece in your home or you can get a pair and liven up your bedroom or living room easily. 23.5" H x 12" W x 12" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 23.5in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Powder Cloud White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468693 |
| Product UPC: | 606114543602 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add a pop of color and brightness to any space in your home with this Minimalist White Table Lamp with Touch Switch. The base of the lamp has a bowl shape that tapers very thin towards the top. The base is made of solid metal and is colored to a soft white color. The white slightly tapered lamp shade adds some softness to the overall look and creates the perfect uniformity. Use this lamp as a statement piece in your home or you can get a pair and liven up your bedroom or living room easily. 23.5" H x 12" W x 12" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 23.5in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Powder Cloud White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468693 |
| Product UPC: | 606114543602 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























