
Minimalist White and Silver Table Lamp By Homeroots
With this Minimalist White and Silver Table Lamp you can add design and brightness to any space in your home. The base of this lamp is a round shape and is colored to a silver finish. Sitting on top there is a bowl shape made of frosted rippled glass topped with a silver conical shape. The rounded white fabric shade adds uniformity to the overall look. This lamp will look great in any space no matter what colors or styles you already have. 24.5" H x 15" W x 15" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 24.5in H |
| Product Material: | Ceramic & Metal |
| Product Color: | White and Brush Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468483 |
| Product UPC: | 606114541509 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $139.33
-65%$139.33
$48.77More Images





Minimalist White and Silver Table Lamp By Homeroots
With this Minimalist White and Silver Table Lamp you can add design and brightness to any space in your home. The base of this lamp is a round shape and is colored to a silver finish. Sitting on top there is a bowl shape made of frosted rippled glass topped with a silver conical shape. The rounded white fabric shade adds uniformity to the overall look. This lamp will look great in any space no matter what colors or styles you already have. 24.5" H x 15" W x 15" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 24.5in H |
| Product Material: | Ceramic & Metal |
| Product Color: | White and Brush Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468483 |
| Product UPC: | 606114541509 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With this Minimalist White and Silver Table Lamp you can add design and brightness to any space in your home. The base of this lamp is a round shape and is colored to a silver finish. Sitting on top there is a bowl shape made of frosted rippled glass topped with a silver conical shape. The rounded white fabric shade adds uniformity to the overall look. This lamp will look great in any space no matter what colors or styles you already have. 24.5" H x 15" W x 15" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 24.5in H |
| Product Material: | Ceramic & Metal |
| Product Color: | White and Brush Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468483 |
| Product UPC: | 606114541509 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























