
Minimalist Silver Metal Table Lamp By Homeroots
With this Minimalist Silver Metal Table Lamp you can add a touch of design and brightness to any space in your home. The base of the lamp is made from metal and has a shiny silver finish on it. The base starts out as a wide circle which then narrows into a thin cylindrical shape with a wider top. The simple white fabric shade looks great in contrast with the silver body. You can use this lamp on its own as a statement light piece or you can use a pair to round out the lighting in your bedroom, living room, or even your dining area. 27.5" H x 16" W x 16" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 27.5in H |
| Product Material: | Metal/Linen |
| Product Color: | Silver/Beige/What |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468473 |
| Product UPC: | 606114541400 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $138.05
-65%$138.05
$48.32More Images



Minimalist Silver Metal Table Lamp By Homeroots
With this Minimalist Silver Metal Table Lamp you can add a touch of design and brightness to any space in your home. The base of the lamp is made from metal and has a shiny silver finish on it. The base starts out as a wide circle which then narrows into a thin cylindrical shape with a wider top. The simple white fabric shade looks great in contrast with the silver body. You can use this lamp on its own as a statement light piece or you can use a pair to round out the lighting in your bedroom, living room, or even your dining area. 27.5" H x 16" W x 16" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 27.5in H |
| Product Material: | Metal/Linen |
| Product Color: | Silver/Beige/What |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468473 |
| Product UPC: | 606114541400 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With this Minimalist Silver Metal Table Lamp you can add a touch of design and brightness to any space in your home. The base of the lamp is made from metal and has a shiny silver finish on it. The base starts out as a wide circle which then narrows into a thin cylindrical shape with a wider top. The simple white fabric shade looks great in contrast with the silver body. You can use this lamp on its own as a statement light piece or you can use a pair to round out the lighting in your bedroom, living room, or even your dining area. 27.5" H x 16" W x 16" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 27.5in H |
| Product Material: | Metal/Linen |
| Product Color: | Silver/Beige/What |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468473 |
| Product UPC: | 606114541400 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























