
Metallic TRex Desk or Table Lamp By Homeroots
This Metallic TRex Desk or Table Lamp is the perfect way to add a touch of whimsical design to your home. The lamp is made from resin which makes it sturdy and durable. The finish of the lamp has been done in a distresed and authentic looking gray metallic color which shows depth to the details of the body of the infamous tyrannosaurus rex. The bulb holder resides in the front of the lamp within the front claws. This lamp is a fun decor element that would be a great gift for the dinosaur lover in your life. 10.62" H x 5.9" W 12" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 5.91in W x 12.01in D x 10.63in H |
| Product Material: | Resin |
| Product Color: | Brown |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392247 |
| Product UPC: | 808230023901 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $149.43
-65%$149.43
$52.30More Images







Metallic TRex Desk or Table Lamp By Homeroots
This Metallic TRex Desk or Table Lamp is the perfect way to add a touch of whimsical design to your home. The lamp is made from resin which makes it sturdy and durable. The finish of the lamp has been done in a distresed and authentic looking gray metallic color which shows depth to the details of the body of the infamous tyrannosaurus rex. The bulb holder resides in the front of the lamp within the front claws. This lamp is a fun decor element that would be a great gift for the dinosaur lover in your life. 10.62" H x 5.9" W 12" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 5.91in W x 12.01in D x 10.63in H |
| Product Material: | Resin |
| Product Color: | Brown |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392247 |
| Product UPC: | 808230023901 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Metallic TRex Desk or Table Lamp is the perfect way to add a touch of whimsical design to your home. The lamp is made from resin which makes it sturdy and durable. The finish of the lamp has been done in a distresed and authentic looking gray metallic color which shows depth to the details of the body of the infamous tyrannosaurus rex. The bulb holder resides in the front of the lamp within the front claws. This lamp is a fun decor element that would be a great gift for the dinosaur lover in your life. 10.62" H x 5.9" W 12" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 5.91in W x 12.01in D x 10.63in H |
| Product Material: | Resin |
| Product Color: | Brown |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392247 |
| Product UPC: | 808230023901 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























