
Metallic Aged Bronze Tone Octagonal Metal Table Lamp By Homeroots
This Metallic Aged Bronze Tone Octagonal Metal Table Lamp will make the perfect addition to your home. The body of the lamp features a geometric design that has a an octagonal shape with thin lines coming out of that give it a minimal elegance. The finish of the base of the lamp is in a dark aged bronze metallic color which looks great with the round light beige fabric lamp shade that sits atop the whole frame. The distribution of the light is just the right amount with the lamp shade and the clean lines of the base make this lamp for reading or ambient lighting around your home. 28.5" H x 16" W x 16" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 28.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Bronze/Beige |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392237 |
| Product UPC: | 808230023802 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $254.03
-65%$254.03
$88.91More Images



Metallic Aged Bronze Tone Octagonal Metal Table Lamp By Homeroots
This Metallic Aged Bronze Tone Octagonal Metal Table Lamp will make the perfect addition to your home. The body of the lamp features a geometric design that has a an octagonal shape with thin lines coming out of that give it a minimal elegance. The finish of the base of the lamp is in a dark aged bronze metallic color which looks great with the round light beige fabric lamp shade that sits atop the whole frame. The distribution of the light is just the right amount with the lamp shade and the clean lines of the base make this lamp for reading or ambient lighting around your home. 28.5" H x 16" W x 16" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 28.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Bronze/Beige |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392237 |
| Product UPC: | 808230023802 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Metallic Aged Bronze Tone Octagonal Metal Table Lamp will make the perfect addition to your home. The body of the lamp features a geometric design that has a an octagonal shape with thin lines coming out of that give it a minimal elegance. The finish of the base of the lamp is in a dark aged bronze metallic color which looks great with the round light beige fabric lamp shade that sits atop the whole frame. The distribution of the light is just the right amount with the lamp shade and the clean lines of the base make this lamp for reading or ambient lighting around your home. 28.5" H x 16" W x 16" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 28.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Bronze/Beige |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392237 |
| Product UPC: | 808230023802 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























