
Matte Black Metal and Antique Brass Two Light Adjustable Table Lamp By Homeroots
This two-light table lamp captures the mid-century style with adjustable, vented matte black metal cone shades in asymmetric heights. Each antique brass angled arm is fitted into a black pole that forms the body. The shades are adjustable up and down with a decorative joint. An on/off rotary switch is located on each shade. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulbs are not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 24in W x 8in D x 32.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black with antique brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372590 |
| Product UPC: | 4512839459356 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Matte Black Metal and Antique Brass Two Light Adjustable Table Lamp By Homeroots
This two-light table lamp captures the mid-century style with adjustable, vented matte black metal cone shades in asymmetric heights. Each antique brass angled arm is fitted into a black pole that forms the body. The shades are adjustable up and down with a decorative joint. An on/off rotary switch is located on each shade. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulbs are not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 24in W x 8in D x 32.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black with antique brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372590 |
| Product UPC: | 4512839459356 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This two-light table lamp captures the mid-century style with adjustable, vented matte black metal cone shades in asymmetric heights. Each antique brass angled arm is fitted into a black pole that forms the body. The shades are adjustable up and down with a decorative joint. An on/off rotary switch is located on each shade. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulbs are not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 24in W x 8in D x 32.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black with antique brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372590 |
| Product UPC: | 4512839459356 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























