
Light Wood Dining Armchair By Homeroots
This Light Wood Dining Armchair brings a fresh airy feel to your outdoor space. The slatted seat and back prevent water from pooling, and the gorgeous light wood finish brings an updated and sophisticated charm to yout outdoor dining area. Dine in comfort and style with the added seat cushion. Easily fit these chairs around any outdoor dining table for small or large gatherings. 35" H x 24" W x 24" D.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Chairs |
| Product Dimensions: | 24in W x 24in D x 35in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Honey |
| Finish: | Rubbed |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389978 |
| Product UPC: | 4512822878966 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Light Wood Dining Armchair By Homeroots
This Light Wood Dining Armchair brings a fresh airy feel to your outdoor space. The slatted seat and back prevent water from pooling, and the gorgeous light wood finish brings an updated and sophisticated charm to yout outdoor dining area. Dine in comfort and style with the added seat cushion. Easily fit these chairs around any outdoor dining table for small or large gatherings. 35" H x 24" W x 24" D.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Chairs |
| Product Dimensions: | 24in W x 24in D x 35in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Honey |
| Finish: | Rubbed |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389978 |
| Product UPC: | 4512822878966 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Light Wood Dining Armchair brings a fresh airy feel to your outdoor space. The slatted seat and back prevent water from pooling, and the gorgeous light wood finish brings an updated and sophisticated charm to yout outdoor dining area. Dine in comfort and style with the added seat cushion. Easily fit these chairs around any outdoor dining table for small or large gatherings. 35" H x 24" W x 24" D.
Specifications
| Product Category: | Outdoor Chairs |
| Product Dimensions: | 24in W x 24in D x 35in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Honey |
| Finish: | Rubbed |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389978 |
| Product UPC: | 4512822878966 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























