
Hurricane Vase Table Lamp By Homeroots
With this Hurricane Vase Table Lamp you can bring in a touch of modern design and brightness to any space in your home. The lamp features a hurricane vase which is made of clear glass and has a tall cylindrical shape. Inside the vase there is a hurricane feature which holds the bulb holder inside it. Attached to the top of this there is a white frosted glass lamp shade which adds some softness to the overall look. This lamp has a very unique presence and can be used anywhere to elevate the whole space. 13" H x 6" W x 6" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 6in W x 6in D x 13in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | White/Gray |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 468704 |
| Product UPC: | 606114543718 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Hurricane Vase Table Lamp By Homeroots
With this Hurricane Vase Table Lamp you can bring in a touch of modern design and brightness to any space in your home. The lamp features a hurricane vase which is made of clear glass and has a tall cylindrical shape. Inside the vase there is a hurricane feature which holds the bulb holder inside it. Attached to the top of this there is a white frosted glass lamp shade which adds some softness to the overall look. This lamp has a very unique presence and can be used anywhere to elevate the whole space. 13" H x 6" W x 6" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 6in W x 6in D x 13in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | White/Gray |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 468704 |
| Product UPC: | 606114543718 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With this Hurricane Vase Table Lamp you can bring in a touch of modern design and brightness to any space in your home. The lamp features a hurricane vase which is made of clear glass and has a tall cylindrical shape. Inside the vase there is a hurricane feature which holds the bulb holder inside it. Attached to the top of this there is a white frosted glass lamp shade which adds some softness to the overall look. This lamp has a very unique presence and can be used anywhere to elevate the whole space. 13" H x 6" W x 6" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 6in W x 6in D x 13in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | White/Gray |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 468704 |
| Product UPC: | 606114543718 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























