
Golden Hue Glass Table Lamp with Cream Fabric Shade By Homeroots
Add warmth and softness to any space in your home with this Golden Hue Glass Table Lamp with Cream Fabric Shade. The base of the lamp has a dull gold metallic disk that holds that glass body on top of it. The glass body is made of textured glass and is shaped like a traditional tall vase. The glass has a slight golden hue to it which looks great with the cream fabric shade that sits on top. This lamp can be used on its own or as a pair in any space of your home. 28.5" H x 16" W x 16" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 28.5in H |
| Product Material: | Glass |
| Product Color: | Champagne |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468679 |
| Product UPC: | 606114543466 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $131.15
-65%$131.15
$45.90More Images




Golden Hue Glass Table Lamp with Cream Fabric Shade By Homeroots
Add warmth and softness to any space in your home with this Golden Hue Glass Table Lamp with Cream Fabric Shade. The base of the lamp has a dull gold metallic disk that holds that glass body on top of it. The glass body is made of textured glass and is shaped like a traditional tall vase. The glass has a slight golden hue to it which looks great with the cream fabric shade that sits on top. This lamp can be used on its own or as a pair in any space of your home. 28.5" H x 16" W x 16" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 28.5in H |
| Product Material: | Glass |
| Product Color: | Champagne |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468679 |
| Product UPC: | 606114543466 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add warmth and softness to any space in your home with this Golden Hue Glass Table Lamp with Cream Fabric Shade. The base of the lamp has a dull gold metallic disk that holds that glass body on top of it. The glass body is made of textured glass and is shaped like a traditional tall vase. The glass has a slight golden hue to it which looks great with the cream fabric shade that sits on top. This lamp can be used on its own or as a pair in any space of your home. 28.5" H x 16" W x 16" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 28.5in H |
| Product Material: | Glass |
| Product Color: | Champagne |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468679 |
| Product UPC: | 606114543466 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























