
Gold and White Hooded Table Lamp By Homeroots
Any table in your home will look better with this Gold and White Hooded Table Lamp sat on it. This lamp features a round metallic disk in a shiny gold finish as a base. From this base there is a thick gold metallic rod that rises up and attached to the bulb holder. The lamp shape has a long hooded shape reminiscent of the traditional study table lamps. The white color looks great against the gold back support and a gold on/off chain. This lamp can be used in your study area, your home office, your entryway table, or any other place where you need some ambient lighting with a hint of design. 12.5" H x 10.5" W x 9.5" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9.5in W x 10.5in D x 12.5in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468699 |
| Product UPC: | 606114543664 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $120.81
-65%$120.81
$42.28More Images



Gold and White Hooded Table Lamp By Homeroots
Any table in your home will look better with this Gold and White Hooded Table Lamp sat on it. This lamp features a round metallic disk in a shiny gold finish as a base. From this base there is a thick gold metallic rod that rises up and attached to the bulb holder. The lamp shape has a long hooded shape reminiscent of the traditional study table lamps. The white color looks great against the gold back support and a gold on/off chain. This lamp can be used in your study area, your home office, your entryway table, or any other place where you need some ambient lighting with a hint of design. 12.5" H x 10.5" W x 9.5" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9.5in W x 10.5in D x 12.5in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468699 |
| Product UPC: | 606114543664 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Any table in your home will look better with this Gold and White Hooded Table Lamp sat on it. This lamp features a round metallic disk in a shiny gold finish as a base. From this base there is a thick gold metallic rod that rises up and attached to the bulb holder. The lamp shape has a long hooded shape reminiscent of the traditional study table lamps. The white color looks great against the gold back support and a gold on/off chain. This lamp can be used in your study area, your home office, your entryway table, or any other place where you need some ambient lighting with a hint of design. 12.5" H x 10.5" W x 9.5" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9.5in W x 10.5in D x 12.5in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468699 |
| Product UPC: | 606114543664 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























