
Elegant Silver Table Lamp With White Linen Lamp Shade By Homeroots
Achieve sophisticated and regal interior aesthetics with this Elegant Silver Table Lamp With White Linen Lamp Shade. Designed with a classic look, its vase shaped body painted with a silver smooth finish and subtle gold detailing creates an elegant and timeless piece that is perfect for minamilist lighting and elegant decor. The tall stature made of high-grade material makes for a great lamp that will last long in it's form and function. 30" x 16" x 16"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 30in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468632 |
| Product UPC: | 606114542995 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Elegant Silver Table Lamp With White Linen Lamp Shade By Homeroots
Achieve sophisticated and regal interior aesthetics with this Elegant Silver Table Lamp With White Linen Lamp Shade. Designed with a classic look, its vase shaped body painted with a silver smooth finish and subtle gold detailing creates an elegant and timeless piece that is perfect for minamilist lighting and elegant decor. The tall stature made of high-grade material makes for a great lamp that will last long in it's form and function. 30" x 16" x 16"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 30in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468632 |
| Product UPC: | 606114542995 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Achieve sophisticated and regal interior aesthetics with this Elegant Silver Table Lamp With White Linen Lamp Shade. Designed with a classic look, its vase shaped body painted with a silver smooth finish and subtle gold detailing creates an elegant and timeless piece that is perfect for minamilist lighting and elegant decor. The tall stature made of high-grade material makes for a great lamp that will last long in it's form and function. 30" x 16" x 16"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 30in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468632 |
| Product UPC: | 606114542995 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























