
Distressed Whitewash Beige Batik Shade Table Lamp By Homeroots
Bring some bohemian chic to your space with this 29" Distressed Whitewash Beige Batik Printed Linen Shade. The traditionally shaped, turned chunky base pairs nicely with the modern beige and ivory tribal batik design linen shade. This lamp not only radiates soft warm light, it becomes a great decorative lamp for your table, desk, or nightstand. The base is constructed of sturdy polyresin and is finished in a rustic and distressed white wash finish with natural brown undertones. 29" x 14" x 14".
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 14in W x 14in D x 29in H |
| Product Material: | Polyresin, Linen |
| Product Color: | Antique White |
| Number of Lights: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380161 |
| Product UPC: | 4512822854199 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $170.00
-65%$170.00
$59.50More Images

Distressed Whitewash Beige Batik Shade Table Lamp By Homeroots
Bring some bohemian chic to your space with this 29" Distressed Whitewash Beige Batik Printed Linen Shade. The traditionally shaped, turned chunky base pairs nicely with the modern beige and ivory tribal batik design linen shade. This lamp not only radiates soft warm light, it becomes a great decorative lamp for your table, desk, or nightstand. The base is constructed of sturdy polyresin and is finished in a rustic and distressed white wash finish with natural brown undertones. 29" x 14" x 14".
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 14in W x 14in D x 29in H |
| Product Material: | Polyresin, Linen |
| Product Color: | Antique White |
| Number of Lights: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380161 |
| Product UPC: | 4512822854199 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring some bohemian chic to your space with this 29" Distressed Whitewash Beige Batik Printed Linen Shade. The traditionally shaped, turned chunky base pairs nicely with the modern beige and ivory tribal batik design linen shade. This lamp not only radiates soft warm light, it becomes a great decorative lamp for your table, desk, or nightstand. The base is constructed of sturdy polyresin and is finished in a rustic and distressed white wash finish with natural brown undertones. 29" x 14" x 14".
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 14in W x 14in D x 29in H |
| Product Material: | Polyresin, Linen |
| Product Color: | Antique White |
| Number of Lights: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380161 |
| Product UPC: | 4512822854199 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























