
Distressed Old World Accent Lamp By Homeroots
Classic styling coupled with a unique finish, makes this accent lamp a versatile favorite. The Distressed Old World Accent lamp boasts a sturdy polyresin body that is reminiscent of old world European design and gloreous with its antiqued and rustic distressed finish. A crisp white linen shade completes the look. Perfect for a bookcase, nightstand, or or any place a spot of light is needed. Uses 25 watt bulb. 14" x 6" x 6". Bulbs required: yes, bulbs replaceable: yes, bulb type required: E-12, bulb count: 1, and bulb max. wattage: 25
Specifications
| Product Category: | Accent Lamps |
| Product Dimensions: | 6in W x 6in D x 14in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Color: | Distressed White |
| Finish: | Distressed White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | Incandescent |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380539 |
| Product UPC: | 4512822851327 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $63.06
-65%$63.06
$22.07More Images


Distressed Old World Accent Lamp By Homeroots
Classic styling coupled with a unique finish, makes this accent lamp a versatile favorite. The Distressed Old World Accent lamp boasts a sturdy polyresin body that is reminiscent of old world European design and gloreous with its antiqued and rustic distressed finish. A crisp white linen shade completes the look. Perfect for a bookcase, nightstand, or or any place a spot of light is needed. Uses 25 watt bulb. 14" x 6" x 6". Bulbs required: yes, bulbs replaceable: yes, bulb type required: E-12, bulb count: 1, and bulb max. wattage: 25
Specifications
| Product Category: | Accent Lamps |
| Product Dimensions: | 6in W x 6in D x 14in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Color: | Distressed White |
| Finish: | Distressed White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | Incandescent |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380539 |
| Product UPC: | 4512822851327 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Classic styling coupled with a unique finish, makes this accent lamp a versatile favorite. The Distressed Old World Accent lamp boasts a sturdy polyresin body that is reminiscent of old world European design and gloreous with its antiqued and rustic distressed finish. A crisp white linen shade completes the look. Perfect for a bookcase, nightstand, or or any place a spot of light is needed. Uses 25 watt bulb. 14" x 6" x 6". Bulbs required: yes, bulbs replaceable: yes, bulb type required: E-12, bulb count: 1, and bulb max. wattage: 25
Specifications
| Product Category: | Accent Lamps |
| Product Dimensions: | 6in W x 6in D x 14in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Color: | Distressed White |
| Finish: | Distressed White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | Incandescent |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380539 |
| Product UPC: | 4512822851327 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























