
Dazzling Faux Turquoise Pendent Silver Table Lamp By Homeroots
Achieve sophisticated and glitzy interior aesthetics with this Dazzling Turquoise Pendent Silver Table Lamp with White Fabric Shade. Designed with a contemporary, bold look, its asymmetrical shaped body is adorned with repeated silver abstract wreath pattern circling around a deep turquoise faux gem pendant with and a crackle glass orb base. This unique polyresin lamp is topped with a white cylindrical pleated shade 27.75" x 15" x 15"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 27.75in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468638 |
| Product UPC: | 606114543053 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $228.65
-65%$228.65
$80.03More Images



Dazzling Faux Turquoise Pendent Silver Table Lamp By Homeroots
Achieve sophisticated and glitzy interior aesthetics with this Dazzling Turquoise Pendent Silver Table Lamp with White Fabric Shade. Designed with a contemporary, bold look, its asymmetrical shaped body is adorned with repeated silver abstract wreath pattern circling around a deep turquoise faux gem pendant with and a crackle glass orb base. This unique polyresin lamp is topped with a white cylindrical pleated shade 27.75" x 15" x 15"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 27.75in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468638 |
| Product UPC: | 606114543053 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Achieve sophisticated and glitzy interior aesthetics with this Dazzling Turquoise Pendent Silver Table Lamp with White Fabric Shade. Designed with a contemporary, bold look, its asymmetrical shaped body is adorned with repeated silver abstract wreath pattern circling around a deep turquoise faux gem pendant with and a crackle glass orb base. This unique polyresin lamp is topped with a white cylindrical pleated shade 27.75" x 15" x 15"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 27.75in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468638 |
| Product UPC: | 606114543053 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























