
Dazzling Faux Crystal and Turquoise Silver Table Lamp By Homeroots
Achieve sophisticated and glitzy interior aesthetics with this Dazzling Faux Crystal and Turquoise Silver Table Lamp with White Fabric Shade. Designed with a contemporary look, there is an abstract design of circles on the base that includes faux turquoise gems and faux crystals that gives this lamp a unique and glamorous feel. The silver smooth finish at the base helps to anchor it and the cylindrical white pleated shade finishes it off. This polyresin and crystal lamp is a way to add some luxurious color and pop to your desk, nightstand, or table. 21" x 12" x 12"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 21in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468637 |
| Product UPC: | 606114543046 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $215.78
-65%$215.78
$75.52More Images



Dazzling Faux Crystal and Turquoise Silver Table Lamp By Homeroots
Achieve sophisticated and glitzy interior aesthetics with this Dazzling Faux Crystal and Turquoise Silver Table Lamp with White Fabric Shade. Designed with a contemporary look, there is an abstract design of circles on the base that includes faux turquoise gems and faux crystals that gives this lamp a unique and glamorous feel. The silver smooth finish at the base helps to anchor it and the cylindrical white pleated shade finishes it off. This polyresin and crystal lamp is a way to add some luxurious color and pop to your desk, nightstand, or table. 21" x 12" x 12"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 21in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468637 |
| Product UPC: | 606114543046 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Achieve sophisticated and glitzy interior aesthetics with this Dazzling Faux Crystal and Turquoise Silver Table Lamp with White Fabric Shade. Designed with a contemporary look, there is an abstract design of circles on the base that includes faux turquoise gems and faux crystals that gives this lamp a unique and glamorous feel. The silver smooth finish at the base helps to anchor it and the cylindrical white pleated shade finishes it off. This polyresin and crystal lamp is a way to add some luxurious color and pop to your desk, nightstand, or table. 21" x 12" x 12"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 21in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468637 |
| Product UPC: | 606114543046 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























