
Contemporary White Wireless Phone Charger By Homeroots
The Contemporary White and Natural Wireless Phone Charger is the ideal accessory for your bedroom, kitchen counter, or home office. This chic looking charging station provides a stylish and convenient way to easily charge your phone or tablet. There are three brightness settings which are activated by intuitive touch switch. This cool looking gizmo also includes a 5V, 2.1A USB port to charge smart phones and tablets. This white stand includes a wood grain base that will match most any room. Includes three brightness settings and can be even used as a nightlight. 8.75" x 7.5" x 3.75"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 7.5in W x 3.75in D x 8.75in H |
| Product Material: | plastic |
| Product Color: | White |
| Finish: | Matte |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | Integrated LED |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 402198 |
| Product UPC: | 808230105119 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $76.04
-65%$76.04
$26.61More Images





Contemporary White Wireless Phone Charger By Homeroots
The Contemporary White and Natural Wireless Phone Charger is the ideal accessory for your bedroom, kitchen counter, or home office. This chic looking charging station provides a stylish and convenient way to easily charge your phone or tablet. There are three brightness settings which are activated by intuitive touch switch. This cool looking gizmo also includes a 5V, 2.1A USB port to charge smart phones and tablets. This white stand includes a wood grain base that will match most any room. Includes three brightness settings and can be even used as a nightlight. 8.75" x 7.5" x 3.75"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 7.5in W x 3.75in D x 8.75in H |
| Product Material: | plastic |
| Product Color: | White |
| Finish: | Matte |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | Integrated LED |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 402198 |
| Product UPC: | 808230105119 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Contemporary White and Natural Wireless Phone Charger is the ideal accessory for your bedroom, kitchen counter, or home office. This chic looking charging station provides a stylish and convenient way to easily charge your phone or tablet. There are three brightness settings which are activated by intuitive touch switch. This cool looking gizmo also includes a 5V, 2.1A USB port to charge smart phones and tablets. This white stand includes a wood grain base that will match most any room. Includes three brightness settings and can be even used as a nightlight. 8.75" x 7.5" x 3.75"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 7.5in W x 3.75in D x 8.75in H |
| Product Material: | plastic |
| Product Color: | White |
| Finish: | Matte |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | Integrated LED |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 402198 |
| Product UPC: | 808230105119 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























