
Contemporary Silver Table Lamp with White Shade By Homeroots - 468496
Arts meets design in this Contemporary Silver Table Lamp with White Shade. The base of the lamp is made of metal and is colored to a grayish silver finish. The base has a solid round design with a small pedestal attached to it. Attached to this pedestal there is a metal rod that curves and flows upwards creating a design that is akin to contemporary art. The white fabric shade has a simple design and adds to the clean look of this lamp. You can use a pair of these lamps to add accent pieces to your bedroom, living room, or dining area. 31.5" H x 15" W x 15" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 31.5in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468496 |
| Product UPC: | 606114541639 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $152.79
-65%$152.79
$53.48More Images



Contemporary Silver Table Lamp with White Shade By Homeroots - 468496
Arts meets design in this Contemporary Silver Table Lamp with White Shade. The base of the lamp is made of metal and is colored to a grayish silver finish. The base has a solid round design with a small pedestal attached to it. Attached to this pedestal there is a metal rod that curves and flows upwards creating a design that is akin to contemporary art. The white fabric shade has a simple design and adds to the clean look of this lamp. You can use a pair of these lamps to add accent pieces to your bedroom, living room, or dining area. 31.5" H x 15" W x 15" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 31.5in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468496 |
| Product UPC: | 606114541639 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Arts meets design in this Contemporary Silver Table Lamp with White Shade. The base of the lamp is made of metal and is colored to a grayish silver finish. The base has a solid round design with a small pedestal attached to it. Attached to this pedestal there is a metal rod that curves and flows upwards creating a design that is akin to contemporary art. The white fabric shade has a simple design and adds to the clean look of this lamp. You can use a pair of these lamps to add accent pieces to your bedroom, living room, or dining area. 31.5" H x 15" W x 15" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 31.5in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468496 |
| Product UPC: | 606114541639 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























