
Contemporary Silver Table Lamp with White Shade By Homeroots - 468489
Art meets design in this Contemporary Silver Table Lamp with White Shade. The base and body of this lamp are made from metal and colored to a shiny silver finish. The base has a round shape and on top of this base there are four drum shapes stacked on top of each other to create a general pillar shape. The white shade has a simple shape and compliments the simplicity of the base. This lamp can be used on its own or as a pair to complete the decor in your bedroom or living room. 29.5" H x 15" W x 15" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 29.5in H |
| Product Material: | Wood/Linen |
| Product Color: | Black/White/Nickel |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468489 |
| Product UPC: | 606114541561 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $147.19
-65%$147.19
$51.52More Images



Contemporary Silver Table Lamp with White Shade By Homeroots - 468489
Art meets design in this Contemporary Silver Table Lamp with White Shade. The base and body of this lamp are made from metal and colored to a shiny silver finish. The base has a round shape and on top of this base there are four drum shapes stacked on top of each other to create a general pillar shape. The white shade has a simple shape and compliments the simplicity of the base. This lamp can be used on its own or as a pair to complete the decor in your bedroom or living room. 29.5" H x 15" W x 15" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 29.5in H |
| Product Material: | Wood/Linen |
| Product Color: | Black/White/Nickel |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468489 |
| Product UPC: | 606114541561 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Art meets design in this Contemporary Silver Table Lamp with White Shade. The base and body of this lamp are made from metal and colored to a shiny silver finish. The base has a round shape and on top of this base there are four drum shapes stacked on top of each other to create a general pillar shape. The white shade has a simple shape and compliments the simplicity of the base. This lamp can be used on its own or as a pair to complete the decor in your bedroom or living room. 29.5" H x 15" W x 15" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 29.5in H |
| Product Material: | Wood/Linen |
| Product Color: | Black/White/Nickel |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468489 |
| Product UPC: | 606114541561 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























