
Contemporary Maroon Table Lamp By Homeroots
Add some color to any space in your home with this Contemporary Marron Table Lamp. The body of the lamp has a generally tapered urn shape with has a rounded wide base and a narrower top. The base has a geometric tribal pattern on it in silver and black which matches the top part. The middle has a maroon color which matches the maroon fabric shade on top. This fun and unique lamp will look great as a statement piece or as a pair to really add some brightness to any room. 30" H x 16" W x 16" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 30in H |
| Product Material: | Metal/Linen |
| Product Color: | Burgundy Red/Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468421 |
| Product UPC: | 606114540885 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $205.21
-65%$205.21
$71.82More Images



Contemporary Maroon Table Lamp By Homeroots
Add some color to any space in your home with this Contemporary Marron Table Lamp. The body of the lamp has a generally tapered urn shape with has a rounded wide base and a narrower top. The base has a geometric tribal pattern on it in silver and black which matches the top part. The middle has a maroon color which matches the maroon fabric shade on top. This fun and unique lamp will look great as a statement piece or as a pair to really add some brightness to any room. 30" H x 16" W x 16" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 30in H |
| Product Material: | Metal/Linen |
| Product Color: | Burgundy Red/Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468421 |
| Product UPC: | 606114540885 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add some color to any space in your home with this Contemporary Marron Table Lamp. The body of the lamp has a generally tapered urn shape with has a rounded wide base and a narrower top. The base has a geometric tribal pattern on it in silver and black which matches the top part. The middle has a maroon color which matches the maroon fabric shade on top. This fun and unique lamp will look great as a statement piece or as a pair to really add some brightness to any room. 30" H x 16" W x 16" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 30in H |
| Product Material: | Metal/Linen |
| Product Color: | Burgundy Red/Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468421 |
| Product UPC: | 606114540885 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























