
Contemporary Gold Geo Table Lamp with White Shade By Homeroots
Arts meets design in this Contemporary Gold Geo Table Lamp with White Shade. The base of the lamp is made of metal and is colored to a matte gold finish. The base has a triangular design with a rod attached to each corner. These rods extend up and intersperse with each other to create a contemporary art inspired shape that is hollow. The white fabric shade has a simple design and adds to the clean look of this lamp. You can use a pair of these lamps to add accent pieces to your bedroom, living room, or dining area. 26.25" H x 15" W x 15" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 26.25in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Matte Gold |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468497 |
| Product UPC: | 606114541646 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $165.91
-65%$165.91
$58.07More Images





Contemporary Gold Geo Table Lamp with White Shade By Homeroots
Arts meets design in this Contemporary Gold Geo Table Lamp with White Shade. The base of the lamp is made of metal and is colored to a matte gold finish. The base has a triangular design with a rod attached to each corner. These rods extend up and intersperse with each other to create a contemporary art inspired shape that is hollow. The white fabric shade has a simple design and adds to the clean look of this lamp. You can use a pair of these lamps to add accent pieces to your bedroom, living room, or dining area. 26.25" H x 15" W x 15" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 26.25in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Matte Gold |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468497 |
| Product UPC: | 606114541646 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Arts meets design in this Contemporary Gold Geo Table Lamp with White Shade. The base of the lamp is made of metal and is colored to a matte gold finish. The base has a triangular design with a rod attached to each corner. These rods extend up and intersperse with each other to create a contemporary art inspired shape that is hollow. The white fabric shade has a simple design and adds to the clean look of this lamp. You can use a pair of these lamps to add accent pieces to your bedroom, living room, or dining area. 26.25" H x 15" W x 15" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 26.25in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Matte Gold |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468497 |
| Product UPC: | 606114541646 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























