
Contemporary Black Table Lamp By Homeroots
With this Contemporary Black Table Lamp you can bring in a sense of design and brightness to any space in your home. The rectangular base and the frame of this lamp are made from polyresin and are colored to a black finish. Sitting on top of the base there is a frame that has a hollow design at the top while at the bottom there is a grid design. Inside there are frosted glass panels that act as the lamp shade. This lamp has a very unique look and will elevate the look of any space in your home, whether used on its own or as a pair. 22" H x 6.5" W x 6.5" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 6.5in W x 6.5in D x 22in H |
| Product Material: | Polyresin/Linen |
| Product Color: | Black/White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468486 |
| Product UPC: | 606114541530 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $127.78
-65%$127.78
$44.72More Images



Contemporary Black Table Lamp By Homeroots
With this Contemporary Black Table Lamp you can bring in a sense of design and brightness to any space in your home. The rectangular base and the frame of this lamp are made from polyresin and are colored to a black finish. Sitting on top of the base there is a frame that has a hollow design at the top while at the bottom there is a grid design. Inside there are frosted glass panels that act as the lamp shade. This lamp has a very unique look and will elevate the look of any space in your home, whether used on its own or as a pair. 22" H x 6.5" W x 6.5" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 6.5in W x 6.5in D x 22in H |
| Product Material: | Polyresin/Linen |
| Product Color: | Black/White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468486 |
| Product UPC: | 606114541530 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With this Contemporary Black Table Lamp you can bring in a sense of design and brightness to any space in your home. The rectangular base and the frame of this lamp are made from polyresin and are colored to a black finish. Sitting on top of the base there is a frame that has a hollow design at the top while at the bottom there is a grid design. Inside there are frosted glass panels that act as the lamp shade. This lamp has a very unique look and will elevate the look of any space in your home, whether used on its own or as a pair. 22" H x 6.5" W x 6.5" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 6.5in W x 6.5in D x 22in H |
| Product Material: | Polyresin/Linen |
| Product Color: | Black/White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468486 |
| Product UPC: | 606114541530 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























