
Contempo White O Ring Table Lamp By Homeroots
Bring modern elegance into your space wit this unique Contempo White O Ring Table Lamp. This lamp is a stunning mix of art and practicality and will elevate any space you use this in. The base of the lamp comprises of a slightly organic shaped white resin ring atop a dark wood base that gives off a contemporary vibe. The fabric lampshade is rectangular and a stonewash gray color and distributes light very softly around the space you place the lamp in. This lamp is not only great for brightening up a room but also as a stand-alone decor piece. 26.75" H x 17" W x 9" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9in W x 17in D x 26.75in H |
| Product Material: | Resin |
| Product Color: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392232 |
| Product UPC: | 808230023758 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $268.88
-65%$268.88
$94.11More Images





Contempo White O Ring Table Lamp By Homeroots
Bring modern elegance into your space wit this unique Contempo White O Ring Table Lamp. This lamp is a stunning mix of art and practicality and will elevate any space you use this in. The base of the lamp comprises of a slightly organic shaped white resin ring atop a dark wood base that gives off a contemporary vibe. The fabric lampshade is rectangular and a stonewash gray color and distributes light very softly around the space you place the lamp in. This lamp is not only great for brightening up a room but also as a stand-alone decor piece. 26.75" H x 17" W x 9" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9in W x 17in D x 26.75in H |
| Product Material: | Resin |
| Product Color: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392232 |
| Product UPC: | 808230023758 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring modern elegance into your space wit this unique Contempo White O Ring Table Lamp. This lamp is a stunning mix of art and practicality and will elevate any space you use this in. The base of the lamp comprises of a slightly organic shaped white resin ring atop a dark wood base that gives off a contemporary vibe. The fabric lampshade is rectangular and a stonewash gray color and distributes light very softly around the space you place the lamp in. This lamp is not only great for brightening up a room but also as a stand-alone decor piece. 26.75" H x 17" W x 9" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9in W x 17in D x 26.75in H |
| Product Material: | Resin |
| Product Color: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392232 |
| Product UPC: | 808230023758 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























