
Cape Netted Glass Navy Starfish Accent Lamp By Homeroots
Tastefully beachy and full of good vibes, this Cape Netted Glass Navy Starfish Accent Lamp aims to please. The base of this charming table lamp is a grayish/blue smoked bubble glass sphere that is covered in nautical twine roping that give's it a fresh from the sea feeling. The White hand-crafted fabric shade features navy blue starfish in an all around design. A great look for your favorite spot down the shore and anwhere that you want to evoke a casual tropical feeling. 20" x 12" x 12"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 20in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Color: | CLEAR |
| Finish: | GLASS |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 401256 |
| Product UPC: | 808230095717 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $351.15
-65%$351.15
$122.90More Images


Cape Netted Glass Navy Starfish Accent Lamp By Homeroots
Tastefully beachy and full of good vibes, this Cape Netted Glass Navy Starfish Accent Lamp aims to please. The base of this charming table lamp is a grayish/blue smoked bubble glass sphere that is covered in nautical twine roping that give's it a fresh from the sea feeling. The White hand-crafted fabric shade features navy blue starfish in an all around design. A great look for your favorite spot down the shore and anwhere that you want to evoke a casual tropical feeling. 20" x 12" x 12"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 20in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Color: | CLEAR |
| Finish: | GLASS |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 401256 |
| Product UPC: | 808230095717 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tastefully beachy and full of good vibes, this Cape Netted Glass Navy Starfish Accent Lamp aims to please. The base of this charming table lamp is a grayish/blue smoked bubble glass sphere that is covered in nautical twine roping that give's it a fresh from the sea feeling. The White hand-crafted fabric shade features navy blue starfish in an all around design. A great look for your favorite spot down the shore and anwhere that you want to evoke a casual tropical feeling. 20" x 12" x 12"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 20in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Color: | CLEAR |
| Finish: | GLASS |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 401256 |
| Product UPC: | 808230095717 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























