
Cape Netted Glass Nautical Sailboat Accent Lamp By Homeroots
You can almost feel the breeze coming off the water with this gorgeous Cape Netted Glass Nautical Sailboat Accent Lamp. The base of this charming table lamp is a grayish/blue smoked bubble glass sphere that is covered in nautical twine roping that give's it a fresh from the sea feeling. The hand-crafted Indigo Blue fabric shade features white and taupe sailboats in an all around design. A great look for your favorite spot down the shore, at the lake, and everywhere in between that you want to evoke a casual nautical feeling. 20" x 12" x 12"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 20in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Color: | CLEAR |
| Finish: | GLASS |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 401254 |
| Product UPC: | 808230095694 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $351.15
-65%$351.15
$122.90More Images


Cape Netted Glass Nautical Sailboat Accent Lamp By Homeroots
You can almost feel the breeze coming off the water with this gorgeous Cape Netted Glass Nautical Sailboat Accent Lamp. The base of this charming table lamp is a grayish/blue smoked bubble glass sphere that is covered in nautical twine roping that give's it a fresh from the sea feeling. The hand-crafted Indigo Blue fabric shade features white and taupe sailboats in an all around design. A great look for your favorite spot down the shore, at the lake, and everywhere in between that you want to evoke a casual nautical feeling. 20" x 12" x 12"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 20in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Color: | CLEAR |
| Finish: | GLASS |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 401254 |
| Product UPC: | 808230095694 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
You can almost feel the breeze coming off the water with this gorgeous Cape Netted Glass Nautical Sailboat Accent Lamp. The base of this charming table lamp is a grayish/blue smoked bubble glass sphere that is covered in nautical twine roping that give's it a fresh from the sea feeling. The hand-crafted Indigo Blue fabric shade features white and taupe sailboats in an all around design. A great look for your favorite spot down the shore, at the lake, and everywhere in between that you want to evoke a casual nautical feeling. 20" x 12" x 12"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 20in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Color: | CLEAR |
| Finish: | GLASS |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 401254 |
| Product UPC: | 808230095694 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























