
Canopy Black Wood Block Table Lamp
Spruce up your living space or bedroom with this canopy table lamp with a circular block base. Crafted of black poplar wood with a touch of antique brass metal, this lamp will add a classy touch of modern styling to your home. A retro-inspired shade shape is comprised of light grey textured fabric. Turn the lamp on and off with a convenient switch on the socket. All lighting product is either UL or ETL listed, meaning that it has been tested and approved to meet the government-regulated safety standards for the USA. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 25.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Poplar Wood w. Antique Brass Accent |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372831 |
| Product UPC: | 4512839455624 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $178.74
-65%$178.74
$62.56More Images


Canopy Black Wood Block Table Lamp
Spruce up your living space or bedroom with this canopy table lamp with a circular block base. Crafted of black poplar wood with a touch of antique brass metal, this lamp will add a classy touch of modern styling to your home. A retro-inspired shade shape is comprised of light grey textured fabric. Turn the lamp on and off with a convenient switch on the socket. All lighting product is either UL or ETL listed, meaning that it has been tested and approved to meet the government-regulated safety standards for the USA. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 25.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Poplar Wood w. Antique Brass Accent |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372831 |
| Product UPC: | 4512839455624 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spruce up your living space or bedroom with this canopy table lamp with a circular block base. Crafted of black poplar wood with a touch of antique brass metal, this lamp will add a classy touch of modern styling to your home. A retro-inspired shade shape is comprised of light grey textured fabric. Turn the lamp on and off with a convenient switch on the socket. All lighting product is either UL or ETL listed, meaning that it has been tested and approved to meet the government-regulated safety standards for the USA. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 25.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Poplar Wood w. Antique Brass Accent |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372831 |
| Product UPC: | 4512839455624 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























