
Brushed Steel Metal Teardrop Table Lamp By Homeroots
Featuring a sleek, teardrop-shaped silhouette, this table lamp exudes elegance and contemporary style with its slim profile and minimalist focus. A tall, thin drum shade is made with a textured white fabric, softening the look. This stately table lamp stands 34.5" high making a strong presence in a room. Turn the lamp on and off with a simple pull chain switch. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9in W x 9in D x 34.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed Steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372482 |
| Product UPC: | 4512839460727 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $134.08
-65%$134.08
$46.93More Images




Brushed Steel Metal Teardrop Table Lamp By Homeroots
Featuring a sleek, teardrop-shaped silhouette, this table lamp exudes elegance and contemporary style with its slim profile and minimalist focus. A tall, thin drum shade is made with a textured white fabric, softening the look. This stately table lamp stands 34.5" high making a strong presence in a room. Turn the lamp on and off with a simple pull chain switch. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9in W x 9in D x 34.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed Steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372482 |
| Product UPC: | 4512839460727 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Featuring a sleek, teardrop-shaped silhouette, this table lamp exudes elegance and contemporary style with its slim profile and minimalist focus. A tall, thin drum shade is made with a textured white fabric, softening the look. This stately table lamp stands 34.5" high making a strong presence in a room. Turn the lamp on and off with a simple pull chain switch. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9in W x 9in D x 34.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed Steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372482 |
| Product UPC: | 4512839460727 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























