
Brushed Steel Metal Stout Pole with Tall Silk Shade Table Lamp By Homeroots
A simple, classic style with a bold presence, this table lamp is the perfect choice for a modern bedroom or sophisticated living space. The tall ivory silk shade complements a chunky brushed steel pole. Control the light with a three-way touch sensor switch. This lamp is not compatible with CFL bulbs or smart outlets. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9.75in W x 9.75in D x 27in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372692 |
| Product UPC: | 4512839457963 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Brushed Steel Metal Stout Pole with Tall Silk Shade Table Lamp By Homeroots
A simple, classic style with a bold presence, this table lamp is the perfect choice for a modern bedroom or sophisticated living space. The tall ivory silk shade complements a chunky brushed steel pole. Control the light with a three-way touch sensor switch. This lamp is not compatible with CFL bulbs or smart outlets. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9.75in W x 9.75in D x 27in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372692 |
| Product UPC: | 4512839457963 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A simple, classic style with a bold presence, this table lamp is the perfect choice for a modern bedroom or sophisticated living space. The tall ivory silk shade complements a chunky brushed steel pole. Control the light with a three-way touch sensor switch. This lamp is not compatible with CFL bulbs or smart outlets. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9.75in W x 9.75in D x 27in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed steel |
| Finish: | Brushed Steel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372692 |
| Product UPC: | 4512839457963 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























