
Brown Metallic Mosaic Design Table Lamp By Homeroots
Spruce up your interior with this gorgeously adorned Brown Metallic Mosaic Design Table Lamp. This luxurious styled table lamp creates a unique effect to the environment and your room, bringing in geometric patterns of collaged mosaic designs on a round ball base. The glitzy deep browns, silver mirror and gold trimming accents intricately decorated throughout the mosaic patterns gives the lamp a real shine and glimmer. The soft fabric shade accents the darker, softening and filtering the light shining through in a contemporary and ambient manner. 29.75" x 12.5" x 17.5"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 17.5in W x 12.5in D x 29.75in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Color: | Brown |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468645 |
| Product UPC: | 606114543121 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $216.78
-65%$216.78
$75.87More Images



Brown Metallic Mosaic Design Table Lamp By Homeroots
Spruce up your interior with this gorgeously adorned Brown Metallic Mosaic Design Table Lamp. This luxurious styled table lamp creates a unique effect to the environment and your room, bringing in geometric patterns of collaged mosaic designs on a round ball base. The glitzy deep browns, silver mirror and gold trimming accents intricately decorated throughout the mosaic patterns gives the lamp a real shine and glimmer. The soft fabric shade accents the darker, softening and filtering the light shining through in a contemporary and ambient manner. 29.75" x 12.5" x 17.5"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 17.5in W x 12.5in D x 29.75in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Color: | Brown |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468645 |
| Product UPC: | 606114543121 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spruce up your interior with this gorgeously adorned Brown Metallic Mosaic Design Table Lamp. This luxurious styled table lamp creates a unique effect to the environment and your room, bringing in geometric patterns of collaged mosaic designs on a round ball base. The glitzy deep browns, silver mirror and gold trimming accents intricately decorated throughout the mosaic patterns gives the lamp a real shine and glimmer. The soft fabric shade accents the darker, softening and filtering the light shining through in a contemporary and ambient manner. 29.75" x 12.5" x 17.5"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 17.5in W x 12.5in D x 29.75in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Color: | Brown |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468645 |
| Product UPC: | 606114543121 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























