
Brass Wood Metal Diabolo Table Lamp By Homeroots
This table lantern makes a strong statement next to the sofa or bedside. A mix of antique brass and walnut wood materials with a diabolo base reveals an architectural style with a retro influence. A textured beige tall fabric shade softens the look. A 3-way rotary socket switch allows for 3 different light settings. The 3-way rotary socket switch will only work with a 3-way light bulb, otherwise this lamp will function with simple on/off switch at its highest setting.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 8in W x 8in D x 23in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brass |
| Finish: | Antique Brass/Walnut Rubberwood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372719 |
| Product UPC: | 4512839457550 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $95.14
-65%$95.14
$33.30More Images


Brass Wood Metal Diabolo Table Lamp By Homeroots
This table lantern makes a strong statement next to the sofa or bedside. A mix of antique brass and walnut wood materials with a diabolo base reveals an architectural style with a retro influence. A textured beige tall fabric shade softens the look. A 3-way rotary socket switch allows for 3 different light settings. The 3-way rotary socket switch will only work with a 3-way light bulb, otherwise this lamp will function with simple on/off switch at its highest setting.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 8in W x 8in D x 23in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brass |
| Finish: | Antique Brass/Walnut Rubberwood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372719 |
| Product UPC: | 4512839457550 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This table lantern makes a strong statement next to the sofa or bedside. A mix of antique brass and walnut wood materials with a diabolo base reveals an architectural style with a retro influence. A textured beige tall fabric shade softens the look. A 3-way rotary socket switch allows for 3 different light settings. The 3-way rotary socket switch will only work with a 3-way light bulb, otherwise this lamp will function with simple on/off switch at its highest setting.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 8in W x 8in D x 23in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brass |
| Finish: | Antique Brass/Walnut Rubberwood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372719 |
| Product UPC: | 4512839457550 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























