
Brass Metal Table Lamp - 372487
This table lamp is an elegant style that highlights simple materials and a classic silhouette. A thick antique brass metal pole supports a light beige textured fabric shade. A tall cylindrical shade contrasts with a compact square-shaped metal base. A simple pull chain turns the lamp on and off. A subtle clear cord trails out from the base. Set this table lamp on your nightstand for a soft, modern look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9in W x 9in D x 22in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brass |
| Finish: | Antique Brass |
| Number of Lights: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372487 |
| Product UPC: | 4512839460666 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Brass Metal Table Lamp - 372487
This table lamp is an elegant style that highlights simple materials and a classic silhouette. A thick antique brass metal pole supports a light beige textured fabric shade. A tall cylindrical shade contrasts with a compact square-shaped metal base. A simple pull chain turns the lamp on and off. A subtle clear cord trails out from the base. Set this table lamp on your nightstand for a soft, modern look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9in W x 9in D x 22in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brass |
| Finish: | Antique Brass |
| Number of Lights: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372487 |
| Product UPC: | 4512839460666 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This table lamp is an elegant style that highlights simple materials and a classic silhouette. A thick antique brass metal pole supports a light beige textured fabric shade. A tall cylindrical shade contrasts with a compact square-shaped metal base. A simple pull chain turns the lamp on and off. A subtle clear cord trails out from the base. Set this table lamp on your nightstand for a soft, modern look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9in W x 9in D x 22in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brass |
| Finish: | Antique Brass |
| Number of Lights: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372487 |
| Product UPC: | 4512839460666 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























