
Black Polyresin Lamp with Beige Fabric Shade By Homeroots
Brighten up any space in your home with this contemporary Black Polyresin Lamp with Beige Fabric Shade. The base of the lamp has a flat round vase shape which sits on top of a tapered bottom piece. The base is made of polyresin which is colored a pearlescent black finish. In the middle there are vertical lines that are made to mimic glass. The shade is made from a textured beige fabric and has a traditional tapered shape. The contrast and different textures in this lamp make it a very unique piece. Use it in your living room or your bedroom, or you can use it on its own or as a pair to liven up any space. 28" H x 17" W x 17" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 17in D x 28in H |
| Product Material: | Metal/Fabric |
| Product Color: | Dark Espresso |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468676 |
| Product UPC: | 606114543435 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $203.21
-65%$203.21
$71.12More Images



Black Polyresin Lamp with Beige Fabric Shade By Homeroots
Brighten up any space in your home with this contemporary Black Polyresin Lamp with Beige Fabric Shade. The base of the lamp has a flat round vase shape which sits on top of a tapered bottom piece. The base is made of polyresin which is colored a pearlescent black finish. In the middle there are vertical lines that are made to mimic glass. The shade is made from a textured beige fabric and has a traditional tapered shape. The contrast and different textures in this lamp make it a very unique piece. Use it in your living room or your bedroom, or you can use it on its own or as a pair to liven up any space. 28" H x 17" W x 17" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 17in D x 28in H |
| Product Material: | Metal/Fabric |
| Product Color: | Dark Espresso |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468676 |
| Product UPC: | 606114543435 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Brighten up any space in your home with this contemporary Black Polyresin Lamp with Beige Fabric Shade. The base of the lamp has a flat round vase shape which sits on top of a tapered bottom piece. The base is made of polyresin which is colored a pearlescent black finish. In the middle there are vertical lines that are made to mimic glass. The shade is made from a textured beige fabric and has a traditional tapered shape. The contrast and different textures in this lamp make it a very unique piece. Use it in your living room or your bedroom, or you can use it on its own or as a pair to liven up any space. 28" H x 17" W x 17" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 17in D x 28in H |
| Product Material: | Metal/Fabric |
| Product Color: | Dark Espresso |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468676 |
| Product UPC: | 606114543435 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























