
Black Nickel Finish Metal Tall White Shade Table Lamp By Homeroots
This table lamp introduces dramatic elements with its contemporary form. The tall white cylindrical shade contrasts with the black nickel finish and bell-shaped weighted base. Control the light with a 3-way touch sensor switch. This touch sensor is not compatible with CFL bulbs. This lamp is not smart outlet compatible. Bulb is not included. The size of the lampshade is 9' dia x 15' H
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9in W x 9in D x 36.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Nickel |
| Number of Lights: | 1 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372652 |
| Product UPC: | 4512839458434 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $96.31
-65%$96.31
$33.71More Images



Black Nickel Finish Metal Tall White Shade Table Lamp By Homeroots
This table lamp introduces dramatic elements with its contemporary form. The tall white cylindrical shade contrasts with the black nickel finish and bell-shaped weighted base. Control the light with a 3-way touch sensor switch. This touch sensor is not compatible with CFL bulbs. This lamp is not smart outlet compatible. Bulb is not included. The size of the lampshade is 9' dia x 15' H
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9in W x 9in D x 36.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Nickel |
| Number of Lights: | 1 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372652 |
| Product UPC: | 4512839458434 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This table lamp introduces dramatic elements with its contemporary form. The tall white cylindrical shade contrasts with the black nickel finish and bell-shaped weighted base. Control the light with a 3-way touch sensor switch. This touch sensor is not compatible with CFL bulbs. This lamp is not smart outlet compatible. Bulb is not included. The size of the lampshade is 9' dia x 15' H
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9in W x 9in D x 36.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Nickel |
| Number of Lights: | 1 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372652 |
| Product UPC: | 4512839458434 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























