
Antique Inspired Table Lamp with Linen Lamp Shade By Homeroots
Add some unique style and fashion to your space with this Antique Inspired Table Lamp with Linen Lamp Shade. Transitional in style, this lamp will blend with multiple design aesthethics. The antiqued brown and red polyresin base is accented by beautiful antique-inspired engravings and is finished with a classic Linen shade. 31" x 17" x 17"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 17in D x 31in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Brown/Red |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468631 |
| Product UPC: | 606114542988 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Antique Inspired Table Lamp with Linen Lamp Shade By Homeroots
Add some unique style and fashion to your space with this Antique Inspired Table Lamp with Linen Lamp Shade. Transitional in style, this lamp will blend with multiple design aesthethics. The antiqued brown and red polyresin base is accented by beautiful antique-inspired engravings and is finished with a classic Linen shade. 31" x 17" x 17"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 17in D x 31in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Brown/Red |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468631 |
| Product UPC: | 606114542988 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add some unique style and fashion to your space with this Antique Inspired Table Lamp with Linen Lamp Shade. Transitional in style, this lamp will blend with multiple design aesthethics. The antiqued brown and red polyresin base is accented by beautiful antique-inspired engravings and is finished with a classic Linen shade. 31" x 17" x 17"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 17in D x 31in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Brown/Red |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468631 |
| Product UPC: | 606114542988 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























