
Antique Brass Table Lamp By Homeroots
Elevate the aesthetic presence of your home with the Antique Brass Table Lamp. Reminiscent of a candlestick, this aluminum crafted base has a slim and tall, ribbed shaped body. Fabricated in linen is a shallow tapered drum shade that completes the entire lamp. Position this sleek brass finished lamp and add a rustic charm to your bedroom, living room or study. 31.5" x 16" x 16"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 31.5in H |
| Product Material: | Aluminum |
| Product Color: | Gold |
| Finish: | Hors D'oeuvres |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | A19 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389464 |
| Product UPC: | 4512822873619 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $345.66
-65%$345.66
$120.98More Images

Antique Brass Table Lamp By Homeroots
Elevate the aesthetic presence of your home with the Antique Brass Table Lamp. Reminiscent of a candlestick, this aluminum crafted base has a slim and tall, ribbed shaped body. Fabricated in linen is a shallow tapered drum shade that completes the entire lamp. Position this sleek brass finished lamp and add a rustic charm to your bedroom, living room or study. 31.5" x 16" x 16"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 31.5in H |
| Product Material: | Aluminum |
| Product Color: | Gold |
| Finish: | Hors D'oeuvres |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | A19 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389464 |
| Product UPC: | 4512822873619 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate the aesthetic presence of your home with the Antique Brass Table Lamp. Reminiscent of a candlestick, this aluminum crafted base has a slim and tall, ribbed shaped body. Fabricated in linen is a shallow tapered drum shade that completes the entire lamp. Position this sleek brass finished lamp and add a rustic charm to your bedroom, living room or study. 31.5" x 16" x 16"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 31.5in H |
| Product Material: | Aluminum |
| Product Color: | Gold |
| Finish: | Hors D'oeuvres |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | A19 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389464 |
| Product UPC: | 4512822873619 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























