
Antique Brass Striped Glass Glow Table Lamp By Homeroots
Add a classy touch of mid-century design to your space with this Striped Glass Glow Table Lamp. A frosted ribbed glass shade emits a beautiful ambient glow when lit. Turn the lamp on and off with a convenient pull chain switch. An antique brass finish and a black base add to the clean, modern design. All lighting product is either UL or ETL listed, meaning that it has been tested and approved to meet the government-regulated safety standards for the USA.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 22in H |
| Product Material: | Glass |
| Product Color: | Antique Brass |
| Finish: | Antique Brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372891 |
| Product UPC: | 4512839455020 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $136.30
-65%$136.30
$47.70More Images




Antique Brass Striped Glass Glow Table Lamp By Homeroots
Add a classy touch of mid-century design to your space with this Striped Glass Glow Table Lamp. A frosted ribbed glass shade emits a beautiful ambient glow when lit. Turn the lamp on and off with a convenient pull chain switch. An antique brass finish and a black base add to the clean, modern design. All lighting product is either UL or ETL listed, meaning that it has been tested and approved to meet the government-regulated safety standards for the USA.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 22in H |
| Product Material: | Glass |
| Product Color: | Antique Brass |
| Finish: | Antique Brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372891 |
| Product UPC: | 4512839455020 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add a classy touch of mid-century design to your space with this Striped Glass Glow Table Lamp. A frosted ribbed glass shade emits a beautiful ambient glow when lit. Turn the lamp on and off with a convenient pull chain switch. An antique brass finish and a black base add to the clean, modern design. All lighting product is either UL or ETL listed, meaning that it has been tested and approved to meet the government-regulated safety standards for the USA.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 10in W x 10in D x 22in H |
| Product Material: | Glass |
| Product Color: | Antique Brass |
| Finish: | Antique Brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372891 |
| Product UPC: | 4512839455020 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























