
Antique Brass Metal Tripod Base with Matte Black Accent and Tall Natural Fabric Shade Table Lamp By Homeroots
Antique Brass Metal Tripod Base with Matte Black Accent and Tall Natural Fabric Shade Table Lamp By Homeroots
Mid-century modern influence is evident in this Table Lamp. A mix of matte black and antique brass finishes comprise the body of the lamp. A tall cylinder-shaped natural textured fabric shade softens the look. Perfect for the bedside, turn on and off by a simple rotary socket switch. A subtle clear cord comes neatly out of the bottom of the base.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9.25in W x 9.25in D x 26.75in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brass |
| Finish: | Matte Black & Antique Brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372592 |
| Product UPC: | 4512839459332 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Antique Brass Metal Tripod Base with Matte Black Accent and Tall Natural Fabric Shade Table Lamp By Homeroots
Mid-century modern influence is evident in this Table Lamp. A mix of matte black and antique brass finishes comprise the body of the lamp. A tall cylinder-shaped natural textured fabric shade softens the look. Perfect for the bedside, turn on and off by a simple rotary socket switch. A subtle clear cord comes neatly out of the bottom of the base.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9.25in W x 9.25in D x 26.75in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brass |
| Finish: | Matte Black & Antique Brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372592 |
| Product UPC: | 4512839459332 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mid-century modern influence is evident in this Table Lamp. A mix of matte black and antique brass finishes comprise the body of the lamp. A tall cylinder-shaped natural textured fabric shade softens the look. Perfect for the bedside, turn on and off by a simple rotary socket switch. A subtle clear cord comes neatly out of the bottom of the base.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 9.25in W x 9.25in D x 26.75in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brass |
| Finish: | Matte Black & Antique Brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372592 |
| Product UPC: | 4512839459332 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























