
Antique Brass Metal and Walnut Wood Table Lamp By Homeroots
A good candidate for urban or mid-century settings, this table lamp has a modern form warmed by a walnut eucalyptus wood and antique brass finishes. A 100 Watt incandescent bulb or an equivalent CFL shines beautifully through a natural, linen fabric shade. A brass pull chain switch turns the lamp on and off. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 7in D x 26.25in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Eucalyptus Wood/antique brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372570 |
| Product UPC: | 4512839459615 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Antique Brass Metal and Walnut Wood Table Lamp By Homeroots
A good candidate for urban or mid-century settings, this table lamp has a modern form warmed by a walnut eucalyptus wood and antique brass finishes. A 100 Watt incandescent bulb or an equivalent CFL shines beautifully through a natural, linen fabric shade. A brass pull chain switch turns the lamp on and off. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 7in D x 26.25in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Eucalyptus Wood/antique brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372570 |
| Product UPC: | 4512839459615 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A good candidate for urban or mid-century settings, this table lamp has a modern form warmed by a walnut eucalyptus wood and antique brass finishes. A 100 Watt incandescent bulb or an equivalent CFL shines beautifully through a natural, linen fabric shade. A brass pull chain switch turns the lamp on and off. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 7in D x 26.25in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Eucalyptus Wood/antique brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372570 |
| Product UPC: | 4512839459615 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























